Ciekawe miejsca w Płocku?

Płock to ciekawe miasto położone na Pojezierzu Dobrzyńskim i Kotlinie Płockiej, przecięte przez szeroką dolinę Wisły. Miejscowość jest bardzo atrakcyjna pod względem turystyki. Liczne zabytki, ciekawa historia, piękne walory przyrodnicze, wydarzenia kulturalne oraz szeroka baza noclegowa stanowią doskonałe argumenty przemawiające za spędzeniem tutaj wakacji. Warto odkryć piękne i ciekawe Mazowsze, a Płock jest idealnym miejscem na początek naszej turystycznej przygody. Jakie ciekawe miejsca koniecznie musimy odwiedzić w Płocku?

Na wysokim brzegu Wisły mieści się Wzgórze Tumskie oraz Stary Rynek. Niezwykła lokalizacja zapewnia doskonałe widoki. Bulwar nad Wisłą pozwoli nam podziwiać niezwykłe krajobrazy oraz stanowi doskonałe miejsce do spacerowania i rekreacji. Za najcenniejszy i najstarszy zabytek w Płocku uważa się Bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP, która powstała w 1144 roku. Wiekowa świątynia mieści się na Wzgórzu Tumskim. Na przestrzeni lat uległa licznym przebudowom i zmianom. Historia tego miejsca jest długa i burzliwa. Ciekawym elementem są z pewnością drzwi płockie z XII wieku, które powstały w Magdeburgu i składały się z 24 kwater brązu.

Koniecznie musimy zajrzeć w progi bazyliki. W środku czeka na nas wiele cennych dzieł sztuki oraz piękna architektura. Zamek Książąt Mazowieckich góruje nad miastem. Widoczna wyższa Wieża Zegarowa posiada charakterystyczny, szeroki barokowy hełm. Niższa, czyli Wieża Szlachecka pełniła kiedyś funkcję więzienia dla szlachty. Budowla powstała w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. W XVI wieku przebudowano ją na opactwo benedyktynów. Obecnie znajdziemy tutaj Muzeum Diecezjalne, które chroni wiele cennych eksponatów. Na ciekawy spacer warto udać się jedną z najciekawszych ulic w okolicy Starego Miasta – Tumską. Znajdziemy tutaj wiele pięknych, zabytkowych kamienic. Cudowny deptak doskonale oddaje klimat miasta. Przy ulicy mieści się między innymi Muzeum Mazowieckie. Pobyt na Mazowszu umożliwia bogata infrastruktura kwaterunkowa Płocka. Ekskluzywne hotele ze SPA, ciekawe hostele, pensjonaty oraz pokoje gościnne- wiele możliwości zapewni nam komfortowy i przyjemny wypoczynek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>