Co warto zwiedzić w Krościenku nad Dunajcem?

Krościenko nad Dunajcem to piękna wieś wypoczynkowa, która słynie z malowniczych krajobrazów. Leży w województwie małopolskim, u podnóża trzech urokliwych pasm górskich: Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Również w pobliżu miejscowości znajdziemy Pieniński Park Narodowy, do którego koniecznie powinniśmy się wybrać, jeśli lubimy podziwiać przyrodę.

Okolica ta doskonale się nadaje jako cel wycieczek dla wszystkich tych, którzy uwielbiają spędzać czas na łonie natury. W Krościenku znajduje się także aż pięć pomników przyrody. W sezonie zimowym działa tu także ośrodek narciarski Stajkowa-Ski, dlatego też i miłośnicy jazdy na nartach znajdą coś dla siebie. Jeśli zaś potrzebujemy nieco mocniejszych wrażeń, warto wybrać się na spływ Dunajcem. W wiosce znajduje się jedna z końcowych przystani dla spływu.

Przede wszystkim jednak ta urokliwa wieś posiada odpowiednie noclegi i stanowi dobrą bazę wypadową w góry. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im kwatery. Krościenko nad Dunajcem znajduje się niezwykle blisko aż trzech słynnych pasm górskich, dlatego też miłośnicy wędrówek po górach będą tu usatysfakcjonowani. Przez miejscowość przebiega również pięć słynnych szlaków turystycznych, z których dotrzemy między innymi do Głównego Szlaku Beskidzkiego czy też na Trzy Korony.

Oprócz tego, jako że miejscowość leży bardzo blisko Szczawnicy, słynącej z dostępu do źródeł szczawy, również i tutaj znajdziemy trzy takie źródła. Nazwano je „Stefan”, „Michalina” i „Maria”. Jeśli lubimy zwiedzać historyczne miejsca, koniecznie powinniśmy wybrać się na spacer po Krościenku. W miejscowości znajdziemy między innymi imponujący kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku, przebudowany w stylu barokowym. Nieco nowsza jest tutejsza kapliczka Świętego Rocha z XVIII wieku. Warto także zobaczyć słynny Zamek Pieniński, w którym według Jana Długosza ukrywała się święta Kinga w trakcie najazdu Tatarów. Najprawdopodobniej też powstanie Krościenka zbiegło się z budową zamku. Warto również zwrócić uwagę na zabytkowy dwór rodziny Dziewolskich, ostatnich właścicieli Krościenka oraz piękne domy mieszczańskie na rynku. Jeśli interesuje nas tutejsza przyroda, najlepiej wybrać się do Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, aby dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>