Gorlice w historycznym zarysie

Pasjonujecie się historią? Świetnie, bo tym razem mamy dla Was niecodzienną propozycję. Skoro historia jest dla Was ważna, na pewno zdążyliście już kilkukrotnie zwiedzić najważniejsze miejscowości w naszym kraju związane z największymi dziejami. Dlaczego zatem dla odmiany nie wybrać się w nieco mniej znane, lecz wciąż ciekawe historycznie rejony? Dobrym przykładem są Gorlice.

W mieście tym, położonym w województwie małopolskim, na co dzień mieszka około 30 tysięcy mieszkańców. Nie jest więc duże, ale wciąż ma wiele do zaoferowania, przy czym zwróćmy uwagę, że jest kilka razy większe od niejednej typowej miejscowości turystycznej nad morzem! Ponadto jest położone w bliskim sąsiedztwie Beskidu Niskiego, a ten fragment Beskidu, na którym leżą Gorlice, nazywany jest Beskidem Gorlickim. Najwyższym szczytem, jaki można tutaj zdobyć jest wzgórze Musiałówka, wysokie na 379 metrów nad poziomem morza, niezbyt imponujący to wyczyn, prawda? Ale z tego wzgórza będziecie mieć okazję spojrzeć na miasto z zupełnie innej, niecodziennej perspektywy i zapewniamy, że zobaczycie widok, który pozbawi na moment tlenu w płucach.

Gorlice przepięknie rozpościerają się, niemalże, poetycko mówiąc, malowniczo i zachęcają do przybycia w ich progi. A opcji noclegowych [] jest tu naprawdę dużo, są świetnie rozwinięte i kuszą wielu do skorzystania z zakwaterowania. Umiarkowane ceny w połączeniu z wygodą to luksus, jaki nie wszędzie możemy spotkać. Noclegi są jednymi z najlepszych w okolicach, przynajmniej tak twierdzą Internauci i sami mieszkańcy Gorlic oraz okolic.

Wracając jednak do historii, to warto wiedzieć, że Gorlice są jednym z najstarszych miasteczek Polski. Założone na prawie polskim w 1355 roku, w 1417 założone ponownie, tym razem na prawie niemieckim. Ślady istnienia skupiska ludności na tym obszarze dowodzą, że istnieć mogło nawet wcześniej, ponieważ niedaleko przechodził tutaj jeden z główniejszych szlaków handlowych Europy. To, jak i korzystne rozmieszczenie było dwoma czynnikami, które zadecydowały o powstaniu tego miasta. Najważniejszym elementem tutejszej historii jest postać Ignacego Łukasiewicza, dzięki któremu rozwinął się tutaj przemysł naftowy. Był to jeden z przełomowych momentów w dziejach Gorlic i między innymi z tą częścią historii warto tutaj zapoznać się bliżej!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>