Górska wyprawa do Krzyżowej

W Krzyżowej należy wskazać na Schronisko PTTK, znajdujące się na Hali Miziowej. Leży niemalże na wysokości przeszło 1300 metrów n.p.m. Poza tym zaznacza się, iż jest ono na północnym stoku masywu Pilska. Pamiętajmy jednak, że przypomina o wiele bardziej typowy hotel górski niż  schronisko. Faktem jednak jest, iż ze względu na historię to właśnie ono jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem na terenie Beskid. Można znaleźć również zapiski, iż pierwsze dzieje rozpoczynają się w I połowie XX wieku. To właśnie w tym czasie planowano wzniesienie schroniska dla poszczególnych wędrowców wspinających się na Pilsko, które stało się drugim szczytem pod względem wysokości na obszarze doskonale nam znanych Beskidów Zachodnich. Pamiętajmy jednocześnie, że był to niezwykle popularny cel licznych wycieczek, a co za tym idzie wzniesienie to słynęło więc z pięknej panoramy. Wyjeżdżając w te okolice, rozpocznijmy od wyboru noclegu [szukajmy tutaj: meteor-turystyka.pl] – osada udostępnia nam dobrze dobraną bazę noclegową.

Polskie Towarzystwo Turystyczne miało dość ambitny plan, który miał na celu wyprzedzenie niemieckiego Beskidenverein w kwestii zagospodarowania Pilska. Po odbudowie obiekt ten stał się niezwykle nowoczesny. Już po kilku latach stworzono linię telefoniczną, a poza tym utworzono łazienki ze zróżnicowanymi prysznicami. Ukazuje się również, że na terenie Krzyżowej znajduje się dość interesujący dla licznych wielbicieli architektury barokowej zespół pałacowy połączony z kompletnymi zabudowaniami gospodarczymi. W tych czasach pałac służy jako Dom Spotkań Młodzieży pod względem międzynarodowym. Na sporą uwagę zasługuje też ośrodek narciarski na terenie Korbielowa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>