Holenderskie wpływy w Karwi

Niewielka miejscowość jaką jest Karwia powstała już w trzynastym wieku. Do jej przetrwania w dużej mierze przyczynili się osadnicy z Holandii i ich praca. Dzięki nim mieszkańcy osady rybackiej mogli wykorzystać duże połacie ziem cyklicznie zalewanych przez Bałtyk. Pomorze jest wypełnione miejscowościami, których początek sięga średniowiecza. Nie inaczej jest z Karwią, gdzie co roku liczni turyści wynajmują noclegi [Karwia➦Noclegi➦Meteor], aby odpocząć od zgiełku miast. Baza noclegowa miejscowości jest doskonale rozwinięta, a pokoje wyposażone we wszelkie udogodnienia, więc kto przyjechał tu raz chce wrócić na następny rok.

Trzeba także wspomnieć o długoletniej historii wioski. Otóż miejscowość pierwszy raz pojawiła się w aktach pochodzących z połowy trzynastego wieku mówiących o tym, iż jest ona małą osadą rybacką. Położenie osady było dość niekomfortowe, ponieważ otaczały ją od zachodu i południa liczne bagna, które wraz z przypływami były zalewane. Jak można się domyślić przyroda dała się we znaki ówczesnym mieszkańcom, jednak z powodu słabego rozwoju techniki nie mogli oni wiele na to poradzić. Problemy z cyklicznym zalewaniem przez morze terenów rozwiązał dopiero na samym końcu szesnastego wieku starosta pucki. Najsłynniejszymi osobami w Europie zajmującymi się osuszeniem terenów zalewanych przez morze byli Holendrzy, więc zostali oni sprowadzeni do Karwi, aby przywrócić cenne ziemie do użytkowania. Obcokrajowcy wykorzystali owe połacie terenu, aby zbudować na nich swoją osadę, czyli tzw. Karwieńskie Błota. Za swoje zasługi dla ojczyzny rybacy z Karwi od siedemnastego wieku nie musieli płacić daniny w postaci ryb kościołowi, co zawdzięczali Janowi III Sobieskiemu.

Niestety poza sukcesami, miejscowości nie ominęły również tragiczne wydarzenia, ponieważ w latach siedemdziesiątych osiemnastego wieku (tuż po pierwszym rozbiorze Polski) Bałtyk zalał całą Karwię. Zmagania z morzem trwały aż do dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to na zachód od wsi postanowiono wybudować kilometrową tamę. Co ciekawe, tama jest typu holenderskiego, więc jak widać mieszkańcy Karwi jak zwykle skorzystali z holenderskiej mądrości. Powinowactwa Karwi i Holandii są niezwykle widoczne, gdy spojrzymy na historię miejscowości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>