Jastarnia – kurort popularny wśród letników

Spośród osób, które spędzają swój letni urlop na Kaszubach, część decyduje się na pobyt na Półwyspie Helskim, zwykle w małej wiosce Jurata lub w sąsiadującym z nią większym kurorcie, czyli Jastarni. Spora popularność obu ośrodków wypoczynkowych wynika z tego, że na miejscu nie brak różnych atrakcji, a na przyjezdnych oczekuje tutaj niezła baza noclegowa. Istotną rolę odgrywa także korzystne położenie miasteczek, otoczonych wspaniałymi skupiskami nadmorskiej przyrody i niesamowitymi krajobrazami.

Goście, którzy mają urlop w Jastarni, chętnie spędzają czas na tutejszej plaży pokrytej jasnym piaseczkiem. Do ich dyspozycji w sezonie pozostaje także strzeżone kąpielisko, a przy nadbrzeżu oczekują wypożyczalnie sprzętu, dzięki którym wszyscy chętni mogą aktywnie spędzić czas, uprawiając w Zatoce Puckiej sporty wodne. Po całym dniu plażowania sporą frajdą okaże się spacer po tutejszym deptaku i molo, połączony ze zjedzeniem w jednej z okolicznych smażalni dania ze świeżych morskich ryb. Jako że jeszcze do niedawna podstawą tutejszej ekonomii było rybołówstwo, wczasowicze mogą zaliczyć szereg atrakcji związanych z pracą rybaków. Warto między innymi zajrzeć do muzeów, które rekonstruują wyposażenie chat rybackich i przybliżają stosowany niegdyś sprzęt połowowy oraz tradycje i przesądy związane z tą trudną, ale jakże potrzebną pracą. Chętni mogą nawet wybrać się w rejs na kutrze rybackim, aby z bliska przyjrzeć się tajnikom fachu oraz zobaczyć, jak funkcjonują przyrządy nawigacyjne – a wszystko to w rytmie szant. Wokół Jastarni ciągną się tereny o szczególnych walorach przyrodniczych i widokowych, które objęto patronatem parku krajobrazowego, a w najbardziej wartościowych miejscach stworzono ścisłe rezerwaty. Do głównych atrakcji regionu zaliczają się wydmy porośnięte cennymi gatunkami chronionych roślin, nadbrzeża klifowe, które przez wieki smagania wiatrem i falami sztormowymi powoli cofają się wgłąb lądu oraz podmokłe torfowiska, opanowane przez unikalną florę bagienną i liczne gatunki dzikich ptaków.

Dla osób, które tu właśnie zabukują sobie wakacyjne noclegi (otwórz➩ meteor-turystyka.pl), Jastarnia okaże się doskonałym miejscem na spędzenie urlopu. W tym popularnym kurorcie można nie tylko plażować, ale i uprawiać sporty wodne, zwiedzać muzea i poznawać pracę rybaków, a także wędrować po półdzikich terenach, które słyną ze wspaniałej przyrody.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>