Wysowa-Zdrój w sercu Beskidu

Szukając miejsca na wypoczynek, warto wybrać takie, które poza pięknymi widokami, atrakcjami i dogodnym połączeniem zapewni nam bazę wypadową w sąsiednie okolice. Niewątpliwie taką właśnie miejscowością jest Wysowa-Zdrój. Położona w Beskidzie Niskim, tuż przy granicy ze Słowacją zapewnia wiele możliwości do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu. Wysowa jest wioską uzdrowiskową, w której najważniejsze są źródła mineralnych wód. Od wielu już lat kuracjusze szukają tutaj i to z powodzeniem, pomocy w leczeniu przeróżnych schorzeń. Noclegi w Wysowej zadowolą każdego turystę. Baza noclegowa [widoczna w spisie Meteor] to hotele, pensjonaty, wille, ośrodki wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Tereny Wysowej, jak i sąsiednie okolice obfitują w zabytkowe łemkowskie cerkwie, przydrożne drewniane kapliczki, a także w ciekawe szlaki turystyczne zarówno piesze, jak i rowerowe. Odpoczywając w tej miejscowości, warto wyskoczyć nad Jezioro Klimkowskie. Czysta woda i wspaniałe otoczenie zapewniają doskonałe warunki do odpoczynku nad wodą. Jest to raj dla miłośników żeglarstwa i przeróżnych sportów wodnych. Wypożyczalnia sprzętu wodnego umożliwia uprawianie różnych form sportu. W pobliskim Regietowie znajduje się jedna z największych w całej Europie stadnin koni huculskich [definicja widoczna w Encyklopedii PWN]. Można tutaj nauczyć się jazdy konnej pod okiem instruktorów, a doświadczeni jeźdźcy mogą na końskim grzbiecie zwiedzić całą okolicę.

Cały Beskid Niski bardzo dobrze nadaje się do uprawiania kolarstwa górskiego. Docenia to wielu turystów, którzy przyjeżdżając do Wysowej i zabierają ze sobą rowery. Trasy rowerowe prowadzą przez najbardziej malownicze tereny górskie. Dla mniej wprawionych turystów ciekawą propozycja są trasy spacerowe o różnych długościach i różnych stopniach trudności. Nie można również zapomnieć o najważniejszym miejscu w Wysowej, jakim jest stary, zabytkowy Park Zdrojowy. W jego centrum znajduje się pijalnia wód mineralnych, a także zabytkowy Dom Zdrojowy, w którym mieści się mały hotelik i restauracja. Warto również wybrać się na Górę Jawor, na szczycie której znajduje się kapliczka i sanktuarium łemkowskie. Do tego miejsca co roku pielgrzymują okoliczni Łemkowie, aby pomodlić się do Matki Bożej. Jest to magiczne miejsce, pełne skupienia, ciszy i zadumy. Wysowa-Zdrój to miejscowość, którą warto poznać i odkrywać co roku na nowo. Przypominamy także o naszej wyprawie do Ustronia [widoczna na blogu], którą ostatnio opisaliśmy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>