Z historii Pisza…

Pisz to jedno z większych, bo liczących prawie dwadzieścia tysięcy mieszkańców miast Pojezierza Mazurskiego. Leży nad jeziorem Roś i rzeką Pisą. Pierwsze wzmianki o zamieszkaniu tych terenów sięgają początków naszej ery. Są to jednak krótkie informacje o niejakich Galindach, którzy według Klaudiusza Ptolemeusza mieli mieszkać w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Dokładniejsze informacje pochodzą ze średniowiecza. W trzynastym wieku papież podarował te tereny książętom mazowieckim. Później trafiły one w ręce krzyżackie. W 1367 roku osada nad rzeką otrzymała prawa bartne. W piętnastym wieku istniał tu już kościół, a w miejscowości przez pewien czas przebywał wielki mistrz krzyżacki. W 1639 roku Pisz gościł króla Władysława IV, a sześć lat później otrzymał prawa miejskie. Przez kolejne lata miejscowość była niszczona przez wojny, pożary i epidemie. Mieszkańcy brali czynny udział w powstaniu styczniowym. W czasie I wojny światowej miasto było dwukrotnie okupowane przez Rosjan. Po zajęciu miasta przez bolszewików w 1945 roku zniszczeniom uległo około 70 procent zabudowy Pisza. Następnie miasto trafiło do Polski i ponownie zaczął się jego rozkwit.

W mieście znajduje się wiele zabytków i atrakcji. Jedną z nich przygotowała sama natura w 2002 roku. Wtedy to okolice Pisza nawiedził huragan. Zniszczył on około siedemnastu tysięcy hektarów powierzchni lasu. Trwający zaledwie kwadrans pokaz sił natury uszkodził tyle drewna, ile pozyskuje się przez rok w całej północno-wschodniej Polsce. Większość ze zniszczeń została uporządkowana i posadzono tam nowe drzewa, jednak obszar o powierzchni blisko pięciuset hektarów został pozostawiony, tak jak go zostawiła wichura. Miejsce to znajduje się w okolicy wsi Pogobie. Eksperyment ma na celu obserwację samodzielnego odnawiania się natury. Przy okazji jest to ogromna i niespotykana nigdzie indziej atrakcja turystyczna.

PIska baza noclegowa jest dobrze rozbudowana. Znajdują się tu różne hotele i pensjonaty, tak więc każdy powinien znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. W samym Piszu znajdują się hotele: Nad Pisą, Joseph Conrad, Jabłoń Lake Resort, Amax, Kaliszki, Nidzki, Gołębiewski, Mazurski Raj, Santa Monica. W pobliskich wsiach również nie brakuje miejsc i ofert noclegu, chociażby w gospodarstwach agroturystycznych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>